21 Ekim 2011 Cuma

Acı Çikolata


Bu yaz güneşin altında, kum tanelerinin eşliğinde büyük bir zevkle  okudum bu kitabı. 20. yüzyılın başlarında Meksika'da geçen acı bir aşk öyküsü aslında. Geleneklere göre evlenmesi yasak olan Tita, Pedro'ya duyduğu çılgınca tutkuyu yemek yaparak dile getiriyor. İnsanın yemek pişirerek, yemek yiyerek aşkını ilan etmesi, ruhsal ve tensel iletişim kurması sizce mümkün olabilir mi? Yemek ve kocakarı ilacı tariflerinden bir aşk öyküsü çıkar mı? Bir çikolata tarifi ya da yarım kilo soğan, iki baş sarımsak, bir tutam fesleğen, yakıcı bir aşkın simgesine dönüşebilir mi?
Kitabın içinde aşkla yapılan her yemeğin tarifi bulunuyor, yemek kitabı tadında. Büyük bir tutkuyla yapılan bu yemeklerin ne sonuçlar doğurduğuna, bastırılmış duyguları nasıl açığa çıkardığına, okuyunca siz de çok şaşıracaksınız. Aşk dolu bu kitabı, kitabın o tatlı diline kapılıp bir çırpı da bitirebilirsiniz. 
Ayrıca kitap 1992 yılında beyaz perdeye de uyarlanmış, fragmanını izledim en az kitabı kadar tutkulu görünüyor. Okumak ya da izlemek isteyenlere iyi okumalar ve iyi seyirler :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...