23 Şubat 2012 Perşembe

İyilik


Şubat ayı bitmeden, yeni bir kitabı daha bitirmenin mutluluğunu sizinle paylaşmak istiyorum.
İyilik, Pulitzer ödüllü yazar Carol Shields'in okuduğum ilk kitabı. Kitabın kapağının çok ilgimi çekmesi üzerine almıştım bu kitabı ve tabii ki adının...
Kitabın ana karakteri ve aynı zamanda anlatıcısı olan Reta Winters; Kanada'da yaşayan mutlu bir yuvaya, eşe ve çocuklara sahip, 'plaj romanları' yazarak hayatını yaşayan bir yazar.  Dingin yaşamı ve küçük mutluluklarıyla kocaman dünyanın merkezinde kendine yer edinmiş güçlü bir kadın. Bu kendi halindeki sıradan hayatı, büyük kızı Norah'ın yaşamındaki her şeyden vazgeçip, bir kaldırım köşesinde yere oturup boynuna astığı ve üzerinde iyilik yazan bir levhayla yaşamaya başlamasıyla bir anda değşir. Norah'ın bu davranışına ne ailesi, ne arkadaşları, hiç kimse bir anlam veremez, kimse anlayamaz ama 19 yaşındaki bu genç kızın suskunluğuyla anlatmak istediği şey o kadar büyük ve derindir ki, sayfalar ilerledikçe insanda hayata dair farkındalıklar yaratıyor.
İyiliğin gerçekten ne demek olduğunu sorgulatan, yaşamımızın anlamı ve amaçlarımız üzerine bizi düşündüren etkileyici bir hikaye.
Ayrıca bunların dışında, Reta bir yazar olduğu için ve kitapta yazmakta olduğu romanın gelişim aşamasını okurlarla paylaştığı için yazarlık üzerine birçok bilgiye de ulaşıyorsunuz ve yaşadığı olayların kitabının karakterlerini nasıl etkilediğine...
Reta, okuduğu kitapların yazarlarına mektuplar yazıyor. Mektuplar ya bir eleştiri ya bir ölüm ilanının ardından yazılan elveda mektubu ama hepsinin ortak noktası, onlara kendi üzüntüsünden; kızından bahsetmesi...


Kitapta ufak ufak feminzm düşüncelerine de yer veriliyor ama ölçüsü çok iyi şekilde korunmuş hiç abartıya kaçılmamış. Genelde kadın yazarlara verilmeyen önemi ince ince işleyerek göndermeler yapılıyor.
Günlük hayatlarına devam etmek zorunda olan bir ailenin birlikte paylaştığı ortak acı, bir annenin acısı; en güzel yemekleri yerken, en pahalı şarabı içerken, arkadaşlarıyla sohbet ederken aklından hiç çıkarmadığı sokaklarda dilenen başarılı kızı, genç bir kızın yaşından çok büyük olgunlukla hayatı sorgulayıp iyiliğin peşine düşmesi... Tüm bunlara yazarlık notları, arkadaşlık, feminizm ve sabır da eklenince güzel bir kitap çıkmış ortaya.


Kitabın başından sonuna kadar, iyiliği sorgulamanın dışında Norah'ın bu davranışına neden olan olayı düşünüp durdum. Hayatta insanları etkileyen olaylar vardır, Norah'ın hayatını böylesine derinden etkileyen olay ise, nihayet kitabın son sayfalarında okuyucuya açıklanıyor, birkaç sayfa sonra da kitabın sonu geliyor. Açıkçası bu olay çok tatmin etmedi beni. Evet kitap amacına ulaşıyor, iyiliği çok güzel sorgulatıyor ama genç kızı etkileyen olay çok yetersiz. Yani, yazar iyiliği çok güzel anlatmış ama iyiliğe giden süreç biraz  havada kalmış gibi geldi bana.
Neyse, daha fazla yorum yapmayayım siz okuyun ve karar verin. Dediğim gibi iyiliği bulma yoluna giden süreç dışında insanın içine dokunan çok güzel bir hikaye. Bazı kısımlarda gözlerim bile doldu. Okuyun ve sorun kendinize; iyilik nedir, kim içindir?

2 yorum:

 1. hiç duymadım.
  ne güzelmiş konusu.
  nedeni ne olursa olsun kız çok güzel bişi yapmış.
  :)

  YanıtlaSil
 2. evet değişik bir kitaptı, büyük bir erdemlilik tavsiye ederim okumanı :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...