11 Haziran 2012 Pazartesi

Ieri, Oggi, Domani


Bugün evde film keyfi yaptım. Ieri, Oggi, Domani yani Dün, Bugün, Yarın Vittorio De Sıca'ya ait bir İtalyan filmi. Benim İtalya'ya, İtalyan filmlerine karşı bir zaafım var, çok severim, hele bir de Sophia Loren varsa daha da çok severim. Kadının güzelliği yetiyor yahu :)
Film 1963 yapımı, böyle eski filmleri ve o dönemlerin ruhunu hissetmeyi çok seviyorum.
Filmde birbirinden farklı üç hikayeyi anlatılıyor. Başroldeki Sophia Loren ve Marcello Mastroianni, üç hikayede üç farklı karakteri canlandırıyor.

Film ilk olarak Adelina ve Carmine'in hikayesiyle başlıyor. Carmine işsiz bir eş olduğu için karsı Adeline  kara borsada sigara satarak evini geçindirmeye çalışır. Bir gün polisler tarafından yakalanır, para cezasını ödeyemeyeceği için tutuklanması gerekir ama o sırada hamile olduğu için yasalara göre hapse giremez ve serbest kalır. Karı koca parayı bir türlü bulamadıkları için ve Adelina de hapse girmek istemediği için çözüm yolunu sürekli çocuk doğurmakta bulurlar. Böylece Sophia Loren hikaye boyunca karnı burnunda gezer.
Bu hikayenin geçtiği yer eski İtalyan taş evlerinin olduğu şirin bir mahalle. Mahalle halkı giyimi kuşamı ve tavırlarıyla bir kez daha vallahi benziyor Türkler İtalyanlar'a dedirtti bana. Hatta bu hikayede eski bir Türk filmi tadı yakaladım; İtalya'da geçen bir Türk filmi sanki :)İkinci hikaye, Rolls kullanan Milanolu zengin Anna'nın hikayesi. Yaşadığı bu hayattan ve çevresindeki aynı tip insanlardan sıkıldığı için parasız bir yazarı arabasına alır ve onla flörtleşmeye başlar. Arabayı kullanması için koltukları değişirler. Anna hayal ettiği aşkı yazara anlatırken yazarın dikkati dağılır ve Rollsu çarpar. Bunun üzerine Anna yoldan geçen ilk zenginin arabasına binerek parasız yazarı ortada bırakır. Bu hikaye baştan sona yolda geçiyor ve tamamen araba sahnesinden oluşuyor.Sonuncusu benim en çok sevdiğim hikaye oldu. Bu sefer Sophia Loren güzelliğiyle erkeklerin başını döndüren Mara adında Romalı bir fahişeyi canlandırıyor. Diğer hikayelerde de oldukça güzel olan Sophia Loren bu sefer ayrı bir güzel. Yan komşularının torunları olan genç bir papaz adayını baştan çıkarıyor Mara, bunun üzerine de olaylar gelişiyor. Baştan çıkartmayı bildiği gibi yine aynı şekilde genç erkeği kendi yoluna çevirmeyi de biliyor Mara.
Farklı insanların, farklı hikayelerini anlatan üç hikaye de çok keyifli ve hepsi komik bir şekilde son buluyor. 
İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler...

8 yorum:

 1. Oooo Sophia Loren ve İtalya...
  Hemen edinip izlemek istiyorum :))

  YanıtlaSil
 2. Adelina'nın söylediği bir şarkı vardı çok hoşuma gitmişti:)

  YanıtlaSil
 3. greta ne güzel bi nostalji hissii verdi bana bu post

  YanıtlaSil
 4. filmi izlersen daha da fazlasını yaşayacaksın Miacım :)

  YanıtlaSil
 5. bilmem miiiiii ne güzel bişi izlemişsiiin.
  :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...