26 Mayıs 2013 Pazar

Aklımdaki Kadınlar


Devlet Tiyatroları bu sezona perdelerini kapattı. Ben de geçtiğimiz haftalarda Aklımdaki Kadınlar oyunuyla, devlet tiyatroları sahneleriyle önümüzdeki sezon tekrar buluşmak üzere vedalaştım. 


Sezonun bitmesine çok az bir zaman kala prömiyerini yapan Aklımdaki Kadınlar, Jake adında takıntılı bir yazarın hayatındaki tüm kadınlarla kurmak isteyip de bir türlü başaramadığı dengeyi hayaller aleminde arama çabasının hikayesi. 


Evden hiç çıkmayıp çalışma masasında gün boyu kitabını yazan, bu sırada da sorun yaşadığı eşi, unutamadığı ölmüş eski eşi, kızı, kız kardeşi ve psikoloğunu hayal ederek kendi lehine diyaloglar kuran Jake, halinden memnun olsa da aklındaki kadınlar bu durumdan pek memnun değillerdir.


Jake yaşamdan uzaklaşıp tüm sorunları aklında çözmeye çalışırken, farkında olmadan hayatındaki kadınları kaybetmek üzeredir.
Delirdiğini düşünse de, aklındaki kadınlar tarafından böyle olduğu düşündürülse de Jake, hayatını aklında yaşamaktan vazgeçemez.


Oyun ilerledikçe Jake'in durumun altında yatan anne gerçeği seyirciye yansıtılıyor. Çok küçük yaşta yaşanılmış güvensizlik ve aldatılmışlık hissi belki de Jake'in hayatındaki kadınlarla ilişkilerini aklında yürütmesinin temel nedeni.
Ayrıca oyun, kendinizi affetmeniz için önce sevdiklerinizi affetmeniz gerekir, mesajıyla da tüm salona adeta haykırıyor.


Hem duygu dolu hem çok eğlenceli hem de yaşamı ve sevdiklerimizle olan ilişkilerimizi sorgulatan bir oyun. Çok bir beklentim olmamasına rağmen oyun boyunca çok keyifli iki saat geçirdim. Başta Levent Şenbay ve Zeynep Ekin Öner olmak üzere tüm oyuncular çok başarılıydı. Tüm ekibi bir de buradan alkışlıyorum.
Eğer önümüzdeki sezonda da bizlerle birlikte olmaya devam edeceklerse, tüm tiyatroseverlere bu güzel oyunu seyretmelerini öneririm.
 Şimdiden herkese iyi seyirler...

2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...