23 Aralık 2013 Pazartesi

Sound of Noise


Bu aralar şarkıların peşine takılıp koşmak en büyük tutkum oldu. Bu sefer de bir şarkıdan yola çıkıp bu güzel filmi buldum. Sound of Noise için, son zamanlarda izlediğim en ilginç ve aynı zamanda en eğlenceli film desem kesinlikle abartmış olmam.


Bir tarafta, tüm ailesi müzisyen olan ve bu nedenle müzikle büyümüş fakat kendisi müzikten nefret eden bir polis memuru, diğer tarafta ise şehri orkestra olarak kullanan müzikal bir çete. 
Müzikten nefret eden polis memuru sadece sessizlik isterken, müzikal çete üyeleri de şehri kötü müzikten arındırmak için şehir ve 6 davulcu için müzik adı altında 4 farklı eylem planlıyor.


Her eylem, olayın ardından kanıt olarak bıraktıkları bir metronomla başlıyor. Ardından herhangi bir müzik aleti kullanmadan ortamda bulunan aklınıza gelebilecek her türlü nesneyi kullanarak sizi müzik şölenine dahil ediyorlar. Ameliyathanedeki bir hastanın vücudu, bankadaki para sayma makinesi, koca iş makineleri ya da tüm şehri aydınlatan elektrik telleri... Hepsi onlar için potansiyel bir müzik aleti...
Aslında tüm bunlar koca bir konserin parçası ve Electric Love adını verdikleri son parça belki de bu konserin ve filmin en etkili parçası. Altı müzik eylemcisinin amacını ortaya koyan, müzikten anlamadığı düşünülen bir adamın bestesinin tüm şehre dinletilmesi ve aşkın melodilerinin elektrik tellerinde yankılanması...


2010 İsveç yapımı film, bir yandan müzikten çok sese odaklanarak müziğe farklı bir bakış açısı getiriyor, diğer bir yandan ise aslında müziği bir metafor olarak kullanarak süre gelen düzene serzenişte bulunuyor. Bu derin anlamını bir kenara bırakırsak, kesinlikle çok şaşırtıyor ve eğlendiriyor. Gerçekten yaratıcı bir senaryo. Sinema adına değişik bir şeyler arayışındaysanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Beni filme getiren şarkıyı da buraya eklemezsem olmaz :) Electric Love, filmin kapanış şarkısı olarak ruhunuzda hoş bir tat bırakıyor. Öyle güzel ki tekrar tekrar dinlenilesi...


Filmin fragmanı için de buyurunuz buraya. En kısa zamanda bir buçuk saatçiğinizi ayırıp izlemeniz dileğiyle, iyi seyirler :) 

2 yorum:

 1. Aaaa bu benim en sevdiğim filmler arasında.. Hatta filmin müzikleri "Günün Şarkısı" olarak yer alıyor listemde blogda :)
  Harika bir film gerçekten.. Bunu düşünmüşler mi cidden dediğim yerleri var, süper eğlenceli sahneler var.
  Niye bu kadar övdüm bilmiyorum, sen zaten izlemişsin :) Olsun filmin adını görünce yine duygularım kabardı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilen birisinin hatta bu kadar çok seven birisinin çıkmasına çok sevindim :) Gerçekten çok eğlenceli bir filmdi, artık benim de en sevdiğim filmler arasında kendisi :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...