18 Ocak 2014 Cumartesi

Makedonya - Ohrid


Üsküp'ün ardından Makedonya'daki ikinci durağımız olan Ohrid ile karşınızdayım.
Ohrid diye yazılıp Ohri diye okunan şehir, Makedonya'nin turistik şehirlerinin başında geliyor. Arnavutluk sınırında ve Ohrid Gölü kenarında konumlanan şehrin nüfusu ise kırk iki bin.


  Üsküp'ten yola çıkıp doğa manzaraları eşliğinde yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Ohrid'e ulaşmanız mümkün. Makedonya yeşillikler içinde bir ülke olduğu için yolculuk boyunca etrafı izlemek oldukça keyifli. Fakat, Üsküp'ü gezdiğimiz gün olduğu gibi Ohrid'e doğru yola çıktığımızda da havada kara bulutlar olduğu için maalesef bizim yolculuğumuz Ohrid'ye varana kadar güneşin açmasını ve yağmurun yağmamasını dileyerek geçti.


Ohrid'ye varınca, denizden bir farkı olmayan Ohrid Gölü havanın kapalı olmasına rağmen en güzel rengiyle karşıladı bizi. Bu güzel göl Avrupa'nın en eski ve en derin gölü unvanına sahip. Derinliği 280 metre civarında olan ve içerisinde kendine özgü 200'den fazla canlı türü barındıran Ohrid Gölü, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de kendine yer edinmiş.


Ohrid Gölü, hem yerli halk hem de turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Kıyıda gezerken havanın kapalı olmasına rağmen gölde yüzen birçok insana rastladık. Başta da belirttiğim gibi bu gölün denizden pek de bir farkı yok zaten.


Gezim sırasında, önceden hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığım bu sevimli şehir, benim için ayrı bir önem kazandı. Yıllar önce bir fotoğraftan resmini yaptığım sazlıklar arasındaki kayık Ohrid'de karşıma çıktı. Yani resmini yapmış olduğum kayığı yıllar sonra Ohrid'de buldum :)


Sizce de çok benzemiyor mu? :)


Bu hoş tesadüfün şaşkınlığını yaşarken bir anda bardaktan boşalırcasına yağmur yağmaya başladı. Biz de deniz kenarında bulunan evlere sığınıp yağmurun dinmesini bekledik.Yağmur biraz şiddetini azalttıktan sonra yemeğimizi yemek üzere bir restorana geçtik. Ohrid'ye gelince mutlaka balık yemeniz gerekiyor. Biz de bu geleneği bozmayıp afiyetle balıklarımızı yedik.


Yemeğin ardından kıyıdan ayrılıp şehrin içindeki ara sokaklara doğru yola koyulduk.
Şehrin merkezindeki bu şirin sokaklarda birçok hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Ohrid'den kendiniz ya da sevdikleriniz için alacağınız en güzel hediye Ohrid'ye "Makedonya'nın incisi" denilmesini kanıtlar nitelikte olan meşhur Ohrid incisi ya da değişik taşlar. Çarşıdaki dükkanların çoğu inci ve doğal taşlar satan kuyumculardan oluşuyor.  
Bu kuyumcularda her bütçeye ait takıyı rahatlıkla bulabilirsiniz. Zaten şehir oldukça ucuz.


Ohrid Kilisesi başta olmak üzere şehirde birçok kilise ve tarihi yapı bulunuyor. Biz yağmurun azizliğine uğradığımız için ne yazık ki hiçbirini gezemedik ama artık öğrendiğiniz üzere benim için bu mutlaka görülmesi gereken yerlerden ziyade şehrin sokaklarını keşfetmek daha keyif verici. Yağmurun yaladığı sokaklarda fotoğraf çektirerek ve dükkanlara girip alışveriş yaparak fazlasıyla eğlendim :)


Çarşıda bir de gördüğümde beni hayrete düşüren kocaman bir çınar ağacı bulunuyor. Bu ağaç neredeyse bin yaşındaymış. Yani, asırlarca yıllık bir tarihe şahitlik etmiş kendisi. Kim bilir kaç turist yanına geçip fotoğraf çektirdi, kaç kişi önüne gelip buluşacağı kişiyi bekledi...


Gün boyu kendini hissettiren yağmur eşiliğinde Ohrid ve Makedonya gezimizi noktaladık. Tur programımızda aslında Bitola da vardı fakat yine yağmur nedeniyle bu durağı iptal etmek zorunda kaldık. 
Üsküp'le karşılaştırdığımda Ohrid çok daha şirin bir şehir ve ben Ohrid'yi daha çok sevdim. Yağmur yağmasaydı çok daha güzel olacaktı ama olsun o da ayrı bir anı oldu benim için.

Genel olarak Makedonya, beklentilerinizi çok fazla tutmadığınız sürece az bir bütçeyle keyifli vakit geçireceğiniz bir tatil durağı bana göre. Henüz sömestr için tatil planı yapmadıysanız ve arayış içerisindeyseniz belki iki üç günlük bir Makedonya kaçamağı yapabilirsiniz. 
Şimdiden keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle, herkese iyi gezmeler...

4 yorum:

  1. ay ne güzel fotolar bayıldııımm

    YanıtlaSil
  2. teşekkürler,bilgileri cepte topluyorum,çünkü ben gezmeye bayılıyorum:)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...