14 Eylül 2016 Çarşamba

Akyaka'dan Akyaka'ya


Bu yaz birçok farklı denizin suyuna daldım, dalgalarıyla oynadım ve kumsallarında kızgın kumların üzerinde güneşin tadını çıkardım. İlkbahar'dan sonra hep en çok yazı sevdim. Tenimde bıraktığı izler hep mutlu etti beni. Fark ettim ki yavaş yavaş vedalaşmaya başladığımız bu sarışın güzelle bu yıl aynı yerde buluşup aylar sonra yine aynı yerde vedalaştık.


Bu yaza ilk merhabayı haziranın başında Akyaka'da dedim. Bir yıl öncesine kadar bu saklı cennetten haberim bile yoktu. Akyaka, hayatıma giren okyanus gözlü güzel insanın Türkiye'deki en sevdiği tatil mekanı, huzur deposu, mutluluk kaynağıydı. Ben de onun sayesinde Akyaka ile tanıştım ve ilk andan itibaren bu huzur kokan şirin kasabaya tutuldum!


Akyaka, Muğla'nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle aslında. Gökova Körfezi ile Azmak nehrinin öpüştüğü mavi bir cennet. Sahilden yukarı doğru, her türlü bütçeye uygun birçok otel, apart ve yazlık bulunuyor. Hem halk plajı hem de birçok özel beach var. Camping için de özel bir alan bulunuyor ayrıca. Gökova Körfezi'nde yüzmek, suyun tadını çıkarmak harika. Yer yer Azmak'tan çıkan suları hissederek serinlemenin keyfi de ayrı bir güzel. Kendine güvenenler Azmak'ın serin sularına da bırakıyor kendini ama belirteyim ki bu su gerçekten buz gibi. Azmak'ta yüzmek yerine kayıklarla gezintiye çıkmak da farklı bir alternatif. Beni en çok cezbeden kısım ise, nehir boyunca hepsi birbirinden güzel bir dolu balıkçının bulunması. Mutlaka burada kendinize bir balık ziyafeti çekmelisiniz. Ben çektiğim ziyafeti bir sonraki postta sizlerle paylaşacağım.


Akyaka'nın Bodrum, Marmaris gibi birçok tatil beldesine yakın olması da arı bir güzellik. Bir haftayı burada geçirmek yerine ikişer üçer günlük farklı güney Ege kıyıları turunuza Akyaka'yı da dahil edebilirsiniz. Dilerseniz günübirlik tekne turlarıyla koyların da tadını çıkarabilirsiniz.  Ben ilk gidişimde üç günümü Akyaka'da geçirdim, bir günümü de koyları gezmeye ayırdım. Bu gezi sırasında gittiğim Sedir Adası, Kleopatra Plajı Türkiye'nin en güzel plajları arasında yer alıyor. Antik tiyatrosuyla, pırıl pırıl turkuaz suyuyla, harika doğasıyla mutlaka görülmesi gereken bir yer.


Akyaka'nın gece hayatı da oldukça renkli. Dikkatim çeken buraya tatile gelen kitlenin çoğunluğunun gençlerin ve yabancı turistlerin oluşturması. Her kesime hitap eden birçok farklı mekan var. Dekorasyonları harika. Benim en çok beğendiğim ilk defa rastladığım, market fiyatının üzerine çok az bir farkla dolaptan kendinizin alıp ardından masanıza oturduğunuz mekan Meyland Shop&Pub oldu. Çalan müzikler de oldukça güzel.


Akyaka'nın bir diğer özelliği ise, kiteboarding sevenlere ev sahipliği yapıyor olması. Gökyüzünde süzülen renkli kiteları her an görmeniz mümkün. Böyle bir merakınız varsa da, Akyaka sizin için harika bir tercih olacaktır.


Akyaka'da yaza merhaba dedikten sonra geçen haftalarda çıktığım Dalyan, Göcek tatilimin ardından yine Akyaka'ya uğradım ve deniz kum güneş tatiliyle Akyaka'da vedalaştım. Deniziyle, kumsalıyla, yeşilliğiyle insana huzur veren mutlu bir cennet Akyaka. Eskiden el değmemiş ve saklı bir mekan olmasına rağmen, şu an oldukça popüler olan Akyaka bundan sonra benim de her yaz uğrak mekanım olacak gibi gözüküyor. Yolu düşeceklere şimdiden iyi tatiller!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...