26 Kasım 2016 Cumartesi

Rumuz Goncagül

Neredeyse geçen sezon seyrettiğim hiçbir oyunu yazamadım. Bunların içinde kimi oyun sahnelenmekten kalkmış olsa bile, ilerleyen günlerde hepsini arşivime ekleyeceğim. 

Yeni sezon oyunları da, perdelerini açıp sahne diyeli neredeyse iki ay oldu. Ben de bu sezonun açılışını ekim ayında Ankara'da Rumuz Goncagül ile yaptım.


Rumuz Goncagül, oyunun yazarı Oktay Arayıcı'nın 1971 yılında gazetenin çöpçatan sütünuna gönderilen koca aranıyor ilanına karşılık gelen 266 mektubun hikayesi üzerine 1977 yılında yazılan, devlet tiyatroları tarafından da bu sezon perdelerini açan müzikal bir oyun. 


Gülsün ve annesi İnsaf Hanım gazeteye, zengin koca aranıyor alt metinli, rumuz Goncagüllü bir ilan verir. Yoksul hayattan kurtulma arzusu içindeki mutsuz hayatlar önünde tomarlarca mektuplar seriliyken, kirada oturdukları evlerinin bir odasını da kiraladıkları delikanlı Sıtkı, kısmetinizi mektuplar yerine neden çevrenizde bulmuyorsunuz? gibi okkalı bir laf eder. Bu lafın gerçekçiliğin ötesinde, gelen mektuplardan en iyileri seçilerek buluşmalara başlanır.


Halet Rezaki, Dursun Ali, Müfit Mürted, kötü adam Refik ve diğerleri... Hepsi Goncagül ile eş olmaya aday, hepsi geçmişte bir hikaye barındıran, günümüzün evlilik programı kurmacaları. 


Bu hikayede her şey bir kenara aslında rumuz, kadın! Kadının toplumdaki yeri, toplumun kadına bakış açısı, toplumun kadına dayattığı evlilik ve evde kalmışlık yaftalamaları... Oyun, tüm bu konuları, biraz hüzünle biraz kahkahayla, müzikal şekilde eleştirel bir tarzda ele alıyor. 


Şarkılar ve orkestra oldukça keyifliydi. Oyunun temposu genel olarak yüksek. Kahkahaların havada uçuştuğu birçok sahne var. Oyuncuların performansları da çok çok başarılı. Fakat, devlet tiyatrolarının artık daha farklı oyunlar perdelemesi bir tiyatro müdavimi olarak benim en büyük dileğim.


Tüm kurmacalara, tüm dayatmalara inat, kısmeti aşkta aramak ve kısmetinizin bol olması dileğiyle.
İyi seyirler, sayın seyirciler!...


2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...