5 Kasım 2017 Pazar

Günün Çorbası


Geçtiğimiz hafta, benim için bu sezonun ilk müzikali olan Günün Çorbası'nı çok büyük bir iştahla izledim. Prömiyerini yine bu sezon yapan Günün Çorbası'nın konusu hakkında hiçbir fikrim olmadan afişini ilk gördüğüm anda izlemem gerektiğine karar verdim ve konusuna hiç bakmadan koltuktaki yerimi aldım.


Oyun, Herald gazetesinin New York ofisinde başlıyor. Patron gazetenin tirajlarını arttırmak istemektedir. Aynı zamanda, birkaç gün sonra New York'un en ünlü restoranlarından Bailey's restoranlarının sahibinin oğlu sosyetik nişanlısı ile evlenecektir. Aynı zamanda bu restoran, tarifi bir sır olan ve kimse tarafından bilinmeyen "Günün Çorbası" ile ünlüdür. Gazetenin patronu, bu tarifin sırrını ortaya çıkarmak için en başarılı çalışanı Katharine'i görevlendirir ve böylelikle seyrine doyum olmaz bir hikaye başlar.


Katherine'nin Bailey's restorana garson olarak girmesiyle restoran hakkında bilinmeyenler, müşteriler, evlilik arifesindeki gerginlikler ve de ünlü "Günün Çorbası" izleyenlere sunulur...


Yine Herald gazetesinde çalışan ve oldukça ünlü bir yemek eleştirmeni olan Shelly DeCoco'nun da işin içine girmesiyle kahkahaların havada uçuştuğu, izlemesi oldukça keyifli bir komedi çıkıyor ortaya.


Oyunda kullanılan ve sürekli değişen iki farklı dekor, o kadar muhteşemdi ki eminim ki birçok izleyici benim gibi hayran kaldı. Dekorun yanı sıra dönemi yansıtan kostümler, şarkılar, danslar ve tüm oyuna yukarıdan eşlik eden orkestra da harikaydı.


Başta sevgili DeCoco olmak üzere, tüm oyuncuların performansları ve kulaklarımızın pasını alıp götüren sesleri gerçekten takdire şayandı. Ufak tefek dil sürçmeleri olsa da, bu çorba henüz çok taze ve eminim ki giderek zamanla her şey tam tadına erişecektir.


 Her ne kadar oyunda ufak ufak 1930'larda Amerika'nın Avrupa'daki olaylara bakış açısına ve idealist bir gazetecinin duyguları ve mesleği arasındaki gelgitlere yer verilse de, genel olarak bangır bangır mesaj vermek gibi bir derdi olmayan romantik komedi filmi tadında bir müzikal sunuluyor seyirciye.

Benden size tavsiye; Bailey's restoranda keyifli bir akşam geçirmek için kendinize perde karşısında güzel bir yer edinin ve bu keyifli gecenin tanıdı çıkarın.
İyi seyirler!...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...